Je potřeba si uvědomit, že pokožka novorozenců a kojenců je velice jemná. Snadno se poškodí i prostřednictvím nevhodně zvoleného oblečení, které obsahuje umělá vlákna. Proto je potřeba přistupovat k otázce přebalování zodpovědně. Jestli chcete mít pohodové miminko, které netrápí poškozená pokožka na zadečku z nevhodných plen, věnujte se tématu přebalování trochu více do hloubky. Je jasné že většina rodičů si bude chtít péči o dítě co nejvíce usnadnit a jeho zcela pochopitelné, ale při výběru plen je potřeba se řídit nejen cenou plen, ale především jejich složením.

svrchní kalhotky

Jednorázové většinou vítězí
Naprostá většina rodičů si vybere jednorázové pleny, a navíc čím levnější, tím lepší. Ani tomuto výběru se nelze divit, protože děti mají opravdu velikou spotřebu plen. Udává se, že miminko v průměru potřebuje 10 plen denně. Když si to představíte, je to obrovské množství odpadu, který se většinou nerozloží a končí na skládce. Jednorázové pleny totiž obsahují spoustu chemikálií a plastů, a pokožku dítěte neprodyšně uzavřou. Stačí si chvilku nevšimnout že plena je plná, a problém v podobě opruzenin je na světě.

pleny pro miminko

Opruzeniny jsou velmi bolestivá záležitost, které se jen obtížně zbavuje. Je mnohem lepší jim předcházet. Proto je dobré zvážit, zda byste nezvládli používat látkové pleny pro novorozence alespoň v prvních pár týdnech života. Proč byste je měli zvážit?

  • Jsou ekologické, což znamená, že se vyrábí z přírodních vláken – z látky. Neprodukujete odpad, používáte je opakovaně.
  • Jsou zdravé. Neobsahují chemikálie, ani nejsou bělené chlorem. Plasty v nich také nenajdete.
  • Jsou prodyšné, takže díky nim tížíte riziko vzniku podráždění pokožky.

Pleny mají mnoho výhod, které ocenila celá řada rodičů. Je vhodné je používat alespoň doma, kdy je můžete hned namočit a vyprat. Část rodičů také potvrdila, že se díky nim jejich děti snáz naučily chodit na nočník, protože pobyt ve studené a mokré látkové pleně není zdaleka tak komfortní jako pobyt v jednorázové pleně, která tekutinu pohltí.