Dentální hygiena Praha je výraz, který může někomu z vás připadat přinejmenším směšný. Možná vás napadá, co je na čištění zubů tak náročného, když se tím zabývají specializovaná pracoviště, vždyť stačí vzít do ruky kartáček a čistit a čistit. Kdyby měly zuby tvar rovné betonové podlahy, kterou drhnete kartáčem jen jednoduchými tahy, tak bychom se tu neměli o čem bavit, ale právě členitost zubní tkáně a spojení zuboviny s dásněmi vyžadují důkladnou znalost a provádění určitých návyků, které si musíme osvojit. Podstatnou roli tu hrají také bakterie, a ty dovedou u zanedbané ústní hygieny natropit pořádnou neplechu.

Mezizubní kartáčky nejsou jen pro parádu

Mezizubní kartáčky a dentální nit nejsou dekorativní předměty, co si vystavíte ve vaší koupelně, jsou to zásadní pomůcky, s nimiž odvrátíte zejména paradentózu a předčasnou ztrátu zubů. Klasický zubní kartáček totiž důkladně čistí zejména přední a zadní stranu zubní skloviny, ale styčné plošky mezi zuby většinou ponechá bez povšimnutí. A právě tam se tvoří mnoho zubního plaku, který je živnou půdou pro bakterie.

zubní kartáčky

Bakterie v ústní dutině jsou velmi agresivní, bývají příčinou rozvoje zubního kamene, jehož tvrdý nános postupně obnažuje dásně. A jestliže se vaše hygienické návyky nezlepší, a mezizubní kartáček zůstane na umyvadle jen pro parádu, mezi dásní a zubovinou se bakterie dále množí, což může znamenat i vytvoření bolestivé dutiny, tzv. dentálního chobotu. Počínající zánět dásní pak postupně přechází v závažný průběh paradentózy.

zdravé zuby

Dlouhodobé zanedbávání dentální hygieny vás připraví o zuby třeba ještě před čtyřicítkou. A to dokonce i tam, kde se lidé o sebe úzkostlivě starají, vyhýbají se nevhodným potravinám, nakupují převážně v prodejnách zdravé výživy a dobře si uvědomují, jak moc jim škodí rafinovaný cukr a bílá mouka. Buďte i v tomto směru prozíraví a o své zuby pečujte velmi pečlivě a důsledně.