Schodiště v domě patří k víceúčelovým předmětům či stavebním prvkům a měli bychom jim alespoň občas vzdát hold ve své mysli, jak se to provádí například minutou ticha za padlé válečné hrdiny. Když se rozhodnete navštívit výstavu obrazů, keramiky, porcelánu, nábytku a dalších předmětů, s nimiž se vídáme v lidských příbytcích, půjde o ryze jednoúčelové záležitosti estetického či praktického rázu, s předpokladem jednoznačného využití. Se schodišti je to však poněkud jiné více obsáhlé a mnohoúčelové.

Schody jako cvičební pomůcka – víte, že chůze po schodech patří k nejvhodnějším pohybovým aktivitám v souvislosti s posilováním fyzické kondice a psychické pohody? Schody mohou zároveň přispět k posílení imunitního a lymfatického systému a podpořit cílenou detoxikaci a vyživení tělesných buněk z přirozené a kvalitní stravy. Je to jedna z nejlepších cvičebních pomůcek, jakou si můžete přát.

schodiště v domě

Spojnice světů – když si necháte zhotovit samonosné schodiště v dvougeneračním domě, bude vás spojovat se světem seniorů a juniorů, například tak, že v přízemí žijí vaši rodiče či prarodiče v důchodovém věku, zatímco první patro slouží vám. Budou se tu prolínat v pomyslném slova smyslu dva rozdílné světy a schodiště mezi nimi se stane jistým předělem či spojnicí.

vřetenové schodiště

Dominanta domu – konstrukci schodů v domě jen tak nepřehlédnete, zvláště pak pokud se jedná o některý z tvarově velmi svérázných typů, jako jsou schody točité nebo několikrát lomené. Svým způsobem je to umělecké dílo, ať už se jedná o výrobek z kamene, oceli, slitiny hliníku, dřeva nebo tvrzeného skla.

Chodidla – že chůze po schodech namáhá stehna a lýtka, je vám jistě známo, ale že se tímto způsobem perfektně procvičuje nožní klenba, vám už tolik známé být nemusí. Na chodidla se mnohdy zapomíná, přitom jejich přirozený tvar a stavba jsou klíčové pro správné držení těla a jakýkoli tělesný pohyb.