Znáte skladbu od Gazeba s názvem „I Like Shopin“? Je to hit populární hudby z první poloviny http://www.vysokeskoly.cz/maturitniotazky/cesky-jazyk/drama-1-poloviny-20-stoleti osmdesátých let, a je natolik vyhlášený, že jste jej s největší pravděpodobností museli někde alespoň jednou zaslechnout. Zazní v něm klavírní tóny jako připomínka hudebního skladatele Fryderyka Shopina, a uvědomíte si při nich, jak vzácné a kouzelné je umět hrát na klavír alespoň na slušné amatérské úrovni. Klavír patří k nejoblíbenějším hudebním nástrojům, které kdy lidé na této planetě vyrobili, ovšem chcete-li i vy osvojit si alespoň základy, a poté zvládnout složitější a náročnější etudy, musíte nástroj mít doma (pokud samozřejmě nechcete hrát pouze v hudební škole či někde jinde mimo domov).

dívka s klavírem

Tehdy si také uvědomíte, že klavír není vůbec snadné do vašeho domova dopravit. Svépomocí se o to ani nepokoušejte, a pokud přece jen máte nutkání přestěhovat klavír sami, zkusmo jej nadzvedněte a ve dvou lidech poponeste, zjistíte, že to není ptačí pírko, a že otázku, jak přestěhovat klavír Odnes to, si lidé nekladou náhodou.

hra na klavír

Stěhování těchto hudebních nástrojů obvykle přenecháváme odborníkům, kteří jsou patřičně vybaveni svalovým fondem a potřebnou technikou. Uvědomte si, že hmotnost klavírů se pohybuje přibližně v rozmezí tří až šesti stovek kilogramů, není to tedy starožitná truhla, kterou popadnete ve dvou lidech, anebo automatická pračka, s níž si snadno poradíte na stěhovacích popruzích, a přenesete třeba z pátého patra bez výtahu do stěhovacího vozu.

Přestěhovat klavír obecně provází tři úskalí. Prvním z nich je již zmiňovaná extrémní hmotnost, vyžadující nasazení těžké party a případně technického vybavení. Druhý problém tkví v jeho objemu, ne vždy se s ním otočíte na schodišti, a naklopit jej na bok může nástroj nevratně poškodit. A třetí patálie je jeho cena a křehkost. Ačkoli jde o velmi těžký předmět, nemůžete s ním jen tak praštit o zem, což si můžete dovolit například s trezorem. Klavírní komponenty jsou většinou velmi křehké a nástroj pak v případě hrubého zacházení přestává hrát tak, jak by měl.